3.-4.osztály
Magyar népviseletek
Ruha teszi az embert-ennek a szólásnak az elmúlt századokban nagyon határozott jelentése volt. Részletesen kidolgozott szabályok írták elő, milyen ruhaanyagok, milyen díszek, ékszerek viselése a nemesemberek kiváltsága, ezeket a városi polgárok, a parasztemberek nem viselhették. A ruháról lehetett megítélni egykor, hogy valaki magyar-e vagy olasz, német-e vagy görög. A népviseletek, kivált a későbbi változatos, színes viseletek tájanként, sőt községenként is különböztek- ruhájáról meg lehetett mondani ki hová való.
A suba
A suba a juh szőréből készült ujjatlan, hosszú palást. Készítéséhez a hosszabb, durvább szőrű magyar racka juhok bőrére volt szükség. Szűk subát lehetett készíteni már három és fél juhbőrből is, a bő, ünneplő subákba azonban néha 12-14 bőrt is beledolgoztak.
A suba a szabadban élő, dolgozó parasztemberek, pásztorok, hosszú utakra járó fuvarosok nélkülözhetetlen ruhadarabja volt. A subát szőrével befelé viselték hidegben, szőrével kifordítva eső ellen, mivel a zsíros, természetes gyapjúfürtökről lepergett az eső. Szőrével kifelé öltötték fel melegben is
Az egész nap a nyájra vigyázó pásztoroknak szinte háza volt a suba: benne vészelték át a vihart, esőt, belé burkolózva aludtak a földön, az összehajtott subára ültek, néha a kiterített suba volt az asztaluk.
A ködmön
A bőrből készített ruhadarabok közül a ködmön volt a legáltalánosabb. Viselték férfiak, nők, volt térdig érő változata is, de gyakrabban derékig, csípőig ért. Egyszerű példányait cserzetlen bőrből a pásztorok maguk is megcsinálták, a parasztemberek számára azonban általában a szűcsmesterek készítették. A régi leltárak, történeti följegyzések a nemesi viseletben sohasem említenek ködmönt: az kizárólag a parasztemberek, mezővárosi polgárok öltözékéhez tartozott. Készítői is a „magyar szűcsök’’ voltak, míg a szövettel bevont, úri, polgári prémes ruhákat „német szűcsök’’ varrták.
A guba
A guba első rátekintésre szőrével kifordított subához hasonlít, valójában azonban durva szövésű gyapjúszövetből készült, amelyeknek szálai közé gyapjúfürtöket szorítottak szövés közben. A gyapjú természetes színében készült fekete, fehér és szürke guba is. Volt hosszú, lábszárközépig érő változata- ilyeneket használtak a szekerező, fuvarozó parasztemberek, pásztorok. A derékig érő, rövid gubát fehér színben asszonyok viselték.
A guba olcsóbb volt, mint a suba, a szegényebbek viselték. Ezért mondták egykor: „ guba gubával - suba subával’’ vagyis a szegény keressen szegény élettársat, a gazdag tehetőset.
1. Miből készültek a különböző ruhadarabok? 6 p
ködmön |
suba |
guba |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Milyen változatait ismerted meg a ködmönnek? 3 p
- Milyen színű volt a guba, kik használták? 6 p
- Keresd meg a választ a szövegben és húzd alá! 2p
Mennyi bőrt kellett felhasználni a szűk és a bő suba készítéséhez?
5. Hogyan viselték a subát hidegben és melegben? 2p
- Dönts el igaz vagy hamis a szöveg alapján! 5 p
Az igaz állításhoz I, a hamishoz H betűt írj!
|
A ruháról lehetett megismerni ki milyen származású.
|
A suba olcsóbb volt, mint a guba.
|
A cserzetlen bőrből készült ködmönt a pásztorok is el tudták készíteni.
|
Nem volt különbség a nemesemberek, a városi polgárok és a parasztok
ruházata között.
|
Nem a ruha teszi az embert.
7. Hasonlítsd össze a gubát és a subát! 4 p
hasonlóság:
különbség:
8. Kik készítették az úri prémes ruhákat, és a ködmönt a pásztoroknak és a parasztembereknek? 3 p
9. Magyarázd meg a szöveg alapján saját szavaiddal a következő szólást! 4 p
„Ruha teszi az embert.’’
„Guba a gubával, suba a subával”
10. Melyik ruhadarabot ismered fel a képeken? Írd alá! 3 p
ÖSSZESEN 38 p
……………… …………………… ………………………………………
___________________________________________________________________________________________________________________________________
CSAK 4.OSWZTÁLY:
Fekete István
Nyár
A kis fecskék öten voltak, és sorjában ültek a fészek peremén. Ha valamelyik szülő megjelent, mind az öten kinyitották szájukat, ami nagyon jó étvágyra vallott, de teljesen felesleges volt, mert úgyis sorjában kaptak enni, egyformán és eleget.
A kis fecskék már majdnem akkorák voltak, mint a szülők, teljesen tollasak, de nem határozták el magukat a repülésre.
A fészek egy nyitott szénapajtában volt, s a szülők a gerendán aludtak, mert a fészekben nem volt hely.
- Igazán szárnyra kaphatnátok már – csivitelt hajnalban a fecskeasszony, de a fiak riadtan pislogtak.
- Nem merünk.
- Mozgassátok a szárnyatokat – mondta az apa, aki türelmesebb volt -, és ha fogja a levegőt, legalább egyik gerendáról a másikra repüljetek!
- Nem merünk – szepegtek a kicsik -, hátha leesünk, mint a kis veréb, aztán jön a macska…
A szülők tehát vártak, etették a fiatalokat, és ha meglátták a macskát a pajta felé settenkedni, vészes kiáltásokkal csapkodtak hozzá, mert igaz volt, hogy egy kis veréb kiesett a fészekből,és a macska azonnal elkapta.
Az öreg kutyával azonban nem törődtek, mert a kutya békés volt, kicsit vaksi, és csak azért jött a hűvös pajtába, hogy a legyek hagyják aludni. Mert kint, a tűző napon milliárd légy zsongott, és szúrtak mint a veszedelem, de bent a pajtában árnyék volt, és szénaszagú csend.
De a tanácsot megfogadták a fiókák, időnként kinyújtották a szárnyukat, forgolódtak, s úgy érezték: jó lenne repülni. A pajta már kissé unalmas is volt, és idősebb testvéreik már ott cikáztak a kapu előtt, csivitelve mindenféle csodálatos dolgokról.
Végül is addig mozogtak, amíg a szélső testvért ki nem lökték a fészekből. A kis fecske ijedten szétcsapta szárnyát, sikkantott egyet, és repült. Nem, azt igazán nem lehet mondani, hogy ez valami híres repülés volt, de átért a gerendára, s a testvérek egy kis vágyódó irigységgel néztek utána.
Ezek után a szülők már erélyesebben követelték a repülést, mert akik egyformán ettek, azoknak egyformán kell repülni is. Az igazság az, hogy pár nap múlva már valamennyi fióka eljutott a gerendára, onnét másik gerendára, aztán végig a pajtán, s a bukdácsoló vergődésből egy hét alatt határozott repülés lett.
- Meddig akartok még idebent játszadozni? – kérdezte az anya, aki a nevelésben szigorúbb volt – repüljetek ki a tető alól, és ha elfáradtok, ott kint is megpihenhettek.
- De a szemetek nyitva legyen, és ha nagyobb, hegyes szárnyú madarat láttok, azonnal vissza a fészekbe – tette hozzá az apa.
A fiókák komolyan pislogtak, s ezzel megfogadták, hogy vigyáznak magukra.
- Gyerünk! – kiáltott a kis fecskeasszony, s a család szép ívben kilendült a pajta kapuján, fordultak egyet, s leszálltak egy vén akácfára, amelynek fele már száraz volt.
- Nézegessetek és vigyázzatok, az élelmet majd idehozzuk.
És a kis fecskék szorongva nézték a teret, amely olyan nagy volt, hogy összeszorította a szívüket. Nézték a felhőket, a messze dombokat, a mezők és vetések határtalan határát, de szépen egymás mellett ültek, hogy a szülők az etetési sorrendet be tudják tartani.
Alattuk mozgott egy nagy udvar minden lakója, de ezekkel már nem törődtek, sőt rávisongtak a macskára, amikor pipiskedve végigment a fa alatt, és rájuk se nézett, mert tudta, hogy a fecskék már elérhetetlenek.
Ebben az időben már messzebb is elrepültek a háztól, reptében vették át a legyet a szülőktől, és ittak a patakból, csak annyira érintve a vizet, mint az eldobott lapos kő. És ha valahol feltűnt a héja, a karvaly vagy valamelyik fecskeszárnyú sólyom, besurrantak a nádasba, ahol könnyebb volt a menekülés.
De ebben az időben megbarnultak már a mezők, kiszikkadtak a legelők, a kaszálók kemény tarlóján szöcskefiak ugrottak versenyt a szülőkkel, nem feledkezve meg letarolni, amit a kasza meghagyott.
A szöcskék nyomában komoly varjak lépkedtek, és a falusi gólya is kihozta fiait, mert a szöcske, sáska és más mezei bogárféle kitűnő eledel – tápláló és könnyű -, s ezzel a gólyák is tisztában voltak.
Erre is elrepül néha az öt kis fecske, de most már bátran, mert a szárnyaik élesek és kemények lettek, mint a késpenge.
De kirepülnek a kukoricaerdők fölé is, hol babot szednek az asszonyok, és piros kendőjük a zöld erdőben fel-felvillan, mint a pipacs. És alacsonyan szállnak a krumpli fölött, amelynek bokra már szétterült, mintha szoknyájával a földbe rejtett gumót őrizné.
A nappalok azonban egyre rövidülnek, s az éjszakák egyre hosszabbak. Reggel felé hűvös már a levegő, s a legyek – a meleg szülöttei – alig repülnek, csak ülnek a falon, gerendán, levelek alján, mintha a mulandóságon gondolkodnának.
Ebben az időben már fecskecsapatok érkeznek északról, de csapatba verődnek a mi kis fecskéink is, és a zengő sürgönydrótokon meghallgatják az öregek tanácsait, aztán felszállnak a templom oromfalára, mert a drótokon már nincs elég hely.
- Igen, az idő elérkezett – sivít ezernyi kis madár, és a toronyban lakó bagolyfiókák zavartan pislognak, mert aludni szeretnének, és ebben a lármában nem lehet.
- Tanácskoznak – vakarják meg orruk tövét az öregek -, nem tart sokáig. Aludjatok!
A kis baglyok erre újra lecsukják álmos nagy szemüket, és úgy tesznek, mintha aludnának, mert szófogadó gyerekek.
A csivitelés aztán egyszer élesen felcsapott, erősebben, mint eddig valaha.
- Szárnyra! Szárnyra, aki élni akar!
És utána ólmos nagy lett a csend. A fecskék magasan szálltak, mint amikor szúnyogot hajt a szél, és alattuk elmaradt a táj, és elmaradt az idő. Elmaradtak a tarlott mezők, sziszegő náderdők, bólogató napraforgók, hallgatag erdők, poros pajták és régi fészkek, amelyek üresen és vágyakozva tartják tenyerüket azok felé, akik majd visszaérkeznek, mert elmúlott a nyár.
1. Írd le!
Hány tagú volt a fecskecsalád? __________________________________
Hány fecskefióka volt? ________________________________________
Hol volt a fiókák fészke? _______________________________________
Hol aludtak a fecskeszülők? ____________________________________
___/4
2. Fejezd be a mondatokat!
A kis fecskék nem mertek repülni, mert ___________________________
___________________________________________________________
Végül is addig mozogtak, amíg __________________________________
___________________________________________________________
Fecskemama arra biztatta a fiókáit, hogy __________________________
___________________________________________________________
Később már messzebb is repültek a háztól, és ______________________
___________________________________________________________
___/4
3. Tudod-e mit jelent? Írd le röviden!
legelő ______________________________________________________
tarló _______________________________________________________
___/4
4. Írd le másképpen!
pipiskedve __________________________________________________
besurran ____________________________________________________
settenkedni __________________________________________________
riadtan pislog ________________________________________________
bukdácsoló vergődés __________________________________________
___/5
5. Írd le röviden! Milyennek ismerted meg a fecskemamát?
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___/5
6. Írd ki a szövegből!
Azokat a szavakat, amelyek a fecske mozgását jellemzik:
___________________________________________________________
Azokat a szavakat, amelyek a fecske hangját utánozzák:
___________________________________________________________
___/4
7. Húzd alá az alábbi részben a hasonlatokat!
Erre is elrepül néha az öt kis fecske, de most már bátran, mert a szárnyaik élesek és kemények lettek, mint a késpenge.
De kirepülnek a kukoricaerdők fölé is, hol babot szednek az asszonyok, és piros kendőjük a zöld erdőben fel-felvillan, mint a pipacs. És alacsonyan szállnak a krumpli fölött, amelynek bokra már szétterült, mintha szoknyájával a földbe rejtett gumót őrizné.
___/3
8. Hogyan távolodtak el a fészektől a fecskék? Számozással állítsd sorrendbe!
___ nádas ___ sürgönydrót
___ fészek ___ pajta
___ kukoricaerdő ___ templom oromfala
___ gerenda ___ patak
___ messzi idegen ___ akácfa
___/10
9. Húzd alá, melyik szólás, közmondás illik a történetre!
Sok lúd disznót győz. Gyakorlat teszi a mestert.
Egy fecske nem csinál nyarat. Többet ésszel, mint erővel. ___/1